A természetben tanulni, az oktatást kalandként megélve … így lehetne lefordítani és összefoglalni az „eduventure” fogalmát.
A kicsik kimozdulnak a megszokott környezetükből, a komfortzónájukból, és amikor találkoznak a természettel megtanulják megérteni és óvni azt.
A Király-erdőben található tanosvények, tájékoztató táblák és egyéb turisztikai alkalmatosságok ezt a merész tanulási technikát szeretnék támogatni.
Tanosvények
A Király-erdő védett területein szenvedéllyel és nagy odafigyeléssel kialakított tanosvények értékes eszközei lehetnek a környezettudatos nevelésnek. Úgy lettek kigondolva, hogy tökéletesen megfeleljenek néhány, a természetről szóló, a szabadban megtartott interaktív óra számára, vagy csak egyszerűen tanulási élményeket nyújtsanak, egy hétköznapi túrázás alkalmával. A tanosvényeken felállított táblák az erdőről, az élővilágáról, a helyek geológiai és bányászati múltjátról tájékoztatják a gyerek és felnőtt látogatókat.
A Farcu-kristálybarlang közvetlen közeléből induló „Fedezd fel a Rossia-patak völgyét” tanosvény a turisták számára olyan témákat mutat be, amelyek által jobban meg tudják érteni a vadon világát, az erdőt és a karsztot. A helyi lakosok által Stanu Cârnuluinak elnevezett sziklán egy, több mint 80 méter magasságban elhelyezett erkélyről a turisták megtekinthetik a Lazuri-völgy lenyűgöző panorámáját.
A Révet a Zichy-barlanggal összekötő turistaúton kialakított „Nyomok nélkül” tanosvénynek az a célja, hogy megmutassa a turistáknak miképp lehet kirándulni a természetben úgy, hogy az ottlétüknek minimális környezeti hatása legyen.
Amennyire rövid, annyira kellemes az „Erdő lakói” tanosvény. Vársonkolyoson, a Frânturii-tisztás és a Misid-völgye között, a függőhídon való átkeles egyedi élménye után bárkinek lehetősége van arra, hogy érdekes dolgokat tanuljon a lombhullató erdőkre jellemző állatokról és növényekről. Ki tudja, egy kis szerencsével a turisták akár meg is tekinthetik őket saját „otthonukban”.
Biharkabán, a Dâlbii-patak tiszta vizében él egy nemrég felfedezett olyan rákfaj, amelyik csak az Erdélyi-szigethegység nyugati részén fordul elő. A festői szépségű völgyön áthaladó jelzett turistaösvényen kialakított „Bihari rák” tanosvény erről a rákfajról és megóvásának a fontosságáról nyújt tájékoztatást. Az turistaútvonalon meg lehet látogatni a Șura Ușorilor nevet viselő káprázatos természetes hidat is, valamint egy kilátót, amelyről a belényesi medence egy része látható.
Romániában találhatók Európa utolsó erdős karsztvidékei, a Biharrósa községhez tartozó Fehérkő-szoros pedig ezen vidékek egyike. Itt a kő és a víz millió évek óta zajló együtt dolgozásának az eredményeként látványos alakzatok és tájak jöttek létre. A növény- és állatfajok nagy változatossága arra utal, hogy ezen a vidéken az emberi tevékenység még nem gyakorol jelentős negatív hatást. Ennek a nem mindennapi világnak a védelme érdekében született meg itt a nevelő és tudatosságnövelő „Látogasd meg felelőségteljesen a Fehér-szorost” tanösvény. Az ösvényt bejárók hasznos információkat fognak kapni erről a vidékről, valamint arról, hogy mit tehetnek azért, hogy minél kisebb hatással legyenek a természetre.
Király-erdő, otthon az emberek számára, a legrégebbi időkből
Vársonkolyos, a Nagy Magyar-barlang közvetlen közelében és Mézgeden, az azonos nevű, jól ismert barlang mellett, oktatási játszóterek lettek kialakítva a gyerekek számára. Ezek segítségével a legfiatalabb igazi régészek módjára szerezhetnek ismereteket a Király-erdő első lakóiról.
Két kialakított homokos gödörben a bronzkori emberek által használt néhány tárgy másolata van elrejtve. A gyerekeknek a régészekre „jellemző” eszközökkel kell keresniük kerámiatöredékeket és egyéb, Bihar megye ezen részén talált tárgyak másolatait. A két barlang bejáratánál elhelyezett magyarázó táblák kiegészítik a Király-erdő föld alatti világának legrégebbi lakóinak életmódjáról szóló információkat.
Fedezd fel játszva a természetet
Tudták, hogy …
… amikor vadászik egy bagoly képes szinte zajtalanul repülni?
… egy őzike évszakonként változtatja a színét, hogy jobban eltudja rejteni magát?
… a barlangok sötét világában élő állatok testszíne elszíneződik, a szemük pedig vagy hiányzik, vagy nagyon kicsi és látásra alkalmatlan?
A Mézgedi-barlang és a Farcu-kristálybarlang szomszédságában kialakított játszóterek segíteni fognak a család legfiatalabb tagjainak, hogy érdekes dolgokat fedezzenek fel a barlangok sötét világában élő, a tiszta hegyi vizekben úszó, az erdők mélyén elrejtőző vagy az ég magasságában repülő állatokról.